воскресенье, 31 января 2016 г.

Тема уроку: Пошук головним героєм (Петро  Попельський) свого місця у світі (повість В.Короленка «Сліпий музикант»).
Мета: допомогти учням зрозуміти внутрішній світ головного  героя повісті «Сліпий музикант», його духовні пошуки; розвивати в учнів логічне мислення, навички переказу, аналізу прозового тексту. Сприяти формуванню стійких морально-етичних переконань школярів.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь, навичок.
Обладнання: підручник, тексти повісті В.Короленка» Сліпий музикант», фрагмент (на вибір учителя) з фільму «Сліпий музикант» (1960р), мультимедійний проектор.
                           Хід уроку.
І.  Оголошення  теми уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання:
1 група: визначити жанр твору (робота зі словником літературних термінів)- повість,етюд. (ПОВІСТЬ– епічний прозовий твір,який характеризується однолінійним сюжетом. ЕТЮД- з фр.- вивчення, дослідження. Література - невеликий за обсягом твір, в якому автор подає конкретну картину, фіксує момент вихоплений з життя, відтворює внутрішній стан людини, нерідко на тлі співзвучного пейзажу.)
За жанром «Сліпий музикант» - це повість. Цікаво, що сам В.Короленко в підзаголовку визначив жанр твору як «етюд». У своїй повісті письменник досліджує ставлення до особистості з обмеженими фізичними можливостями – сліпого.
2 група: визначити тему та ідею твору.
Тема:  духовне випробування особистості, яка має знайти саму себе,сенс свого існування серед людей.
Ідея:Наполеглива праця,підтримка рідних і друзів може здолати будь-які перешкоди,подолати навіть таку жахливу ваду, як сліпота.
3 група: розкрити сюжет твору.
Сюжет твору включає в собі як би дві оповіді:
1 – про те,як сліпий хлопчик тягнеться до світу, життя;
2 – історія про те, як сліпий хлопчик подолав в себе пасивне страждання, знайшов місто в житті і зміг виховати в себе бажання допомогти людям.
ІІІ. Сприйняття нового матеріалу.
Слово вчителя: Для кожної людини в свій час встає питання про відношення до світу,до юдей. Світ навколо нас великий,є багато шляхів, і майбутнє людини залежить від вибраного шляху. Життя вимагає від кожного з нас не тільки виживати, а й відповідальності. І коли ти вибираєш цей шлях, можеш іти далі. А як бути тому, кому цей шлях невідомий – сліпому? І про це сьогодні на уроці піде мова Головні питання, які поставив автор у своєї повісті –    Для чого створена людина? –Чи здатна особистість чинити супротив обставинам? –Як  їй стати щасливою?
Короленко писав: «Людина створена для щастя, як птах для польоту» (тільки щастя не завжди створене для неї).                                 Проблему щастя вирішує письменник у своїй повісті «Сліпий музикант», яка побачила світ у 1886 році, дія відбувається на заході України.
Бесіда : Розглянемо життєвий шлях головного героя повісті –Петра Попельського, який народився сліпим. Багато буде залежить від людей, які його оточують, від уміння простягнути руку допомоги. 
1 етап – шлях пізнання світу (Перший контакт зі світом природи відбувається у хлопчика приблизно у 3 роки) – Робота з текстом. 1гл.підз.6.  Описи весни.
-         Як відбувається це пізнання світу?  (боязко, прислуховується, простягає руки прижимається до матері)
-         Яке почуття викликає цей світ?  (Страх,цікавість)
Але йому пощастило. Були люди,які приймали участь у долі хлопчика.  Це мама і дядько Максим.
-         В якій атмосфері зростав хлопчик?  (В атмосфері любові. Мама дарувала йому ніжність,тепло, дядько –мужність.)
-         Що відомо про дядька Максима? Чим вони схожі з хлопчиком? (Старий воїн. Вони обоє мали вади: племінник був сліпий, а дядько не мав ноги).
-          Як ви думаєте,яку роль відіграв дядько Максим у вихованні Петра? ( Він вносив «чоловіче» начало, без якого Петро виріс би,наче «теплична рослина», і замкнувся б у собі.)
-         Поряд з ним були  ще люди, які любили хлопчика. Назвіть їх.
-         Евеліна, Йохим.    -  Виразне читання епізоду «Зустріч Петра з Евеліною.                                                                                               Бесіда:
-         Що найбільше вразило хлопчика в новій знайомій? (Приємний і спокійний голос.)
-         Як відреагувала Евеліна на звістку про сліпоту хлопчика? (Вона розплакалася)
-         Яку роль відіграла Евеліна в житті Петра? (Вона стала ангелом-охоронцем,а пізніше коханою,дружиною,матір ю його сина).
-         Який талант мав Петрусь? ( Талант до музики)
-         Хто розвиває талант хлопчика?  ( Простий селянин Йохим, який грає на сопілці).
Здавалося все добре. Але дядько Максим знайомить його з іншими людьми Це брати Ставрученки , сліпі бандуристи і  сліпий дзвонар. Дядько Максим прагнув показати світ набагато ширший, ніж той,який міг уявити хлопчик. Дядько хотів подолати замкнутість хлопчика.

Робота по групах.
·       Розповідь про зустріч з братами Ставрученками (зачитати опис з тексту)
·       Розповідь зі сліпими бандуристами (зачитати опис з тексту). Петрусь дізнається про інший світ. Він відчуває себе чужим. Він погружається в своє нещастя. Цей світ йому невідомий. Захоче цей світ прийняти його? Його мучило відчуття своєї неповноцінності, викликаної сліпотою. Петро замкнувся в собі.
·       Розповідь про зустріч із дзвонарем.                                                                          
У Петра з явилася думка,що доля сліпих  - зло й образа. У нього почалася душевна криза.
Бесіда.
-         Що говорить дядько Максим? (Дядько розкриває всю глибину людських страждань, він пояснює ,що особисті нещастя ніщо зі стражданнями народу).
Учитель: Герой  отримує моральний урок. Слова дядька Максима вносять  ясність у думки Петра. І він робить вибір -  іде зі сліпими співцями на чолі з Кандибою.
-         Що дала Петрові подорож зі сліпими співцями? ( Петро побачив і пережив голод, холод, злидні, приниження, тобто герой побачив справжнє горе, що було набагато страшнішим за його недугу).
-         Як змінився Петро після пережитого під час мандрівки? ( Він вийшов із кризи)
Учитель:
На зміну злобі приходе бажання допомогти людям. Петро повертається додому. Петро знаходить сили в музиці, спочатку в народній,а потім оволодіває висотами класичної музики. Музика може впливати на людей, може розповідати про головне в житті. Повість закінчується концертом, де ми бачимо Петра впевненим, сильним.
-         Що ж допомогло Петру повернутися до повноцінного життя?    (Любов близьких, милосердна участь,особиста воля)

   - Повернемося до початку уроку : Для чого створена людина?                         - Чи здатна особистість чинити супротив обставинам?   - Як стати їй щасливою?
Щастя кожен з нас розуміє по-своєму. Складовими щастя люди називають роботу, гроші, родину, кохання, карєру та багато інших речей. Для Петра Попельського щастя полягає в тому,що він знайшов у собі сили перебороти себе, здолати обставини, повязані зі сліпотою. Герой дійсно повірив, що побачив реальне життя, пізнав його і зміг подарувати своє мистецтво людям.  «Так , він прозрів… і зуміє нагадати щасливим про нещасних».
Домашнє завдання: Підготувати відповіді на запитання:
-         Яке значення має музика у житті людини? ( 1гр.)
-         Які образи української культури присутні на сторінках повісті?(2гр.)
-         Знайти у тексті повісті епізоди,присвячені музиці. (3гр).                 


                                  11 клас

Тема уроку: Ернест Хемінгуей. «Старий і море» - повість-притча про людину.

У всі часи людина прагнула знайти своє місце в навколишньому світі, здобути гармонію з природою, осягнути сенс свого буття. Ці «вічні» проблеми довгі роки хвилювали і відомого американського письменника Ернеста Хемінгуея. Результатом його моральних шукань стала повість «Старий і море». Цю книгу назвуть вершиною творчості Хемінгуея, за неї в 1954 році письменник отримав Нобелівську премію. Назва повісті вказує на ті проблеми, які  в ній розкриває автор: співвідносини добра і зла у світі і душі людини;  взаємовідносини людини і природи; сенс буття, життя і смерті;  місце в суспільстві  і Всесвіті; непорозуміння між людьми. Головний герой – старий рибалка, який веде боротьбу з велетенською рибою – мерліном.                    Тема та проблеми твору: людина і природа; внутрішнє наповнення життя,що обумовлює почуття людської гідності, самовідчуття, сенс життя, наступність поколінь, людина серед людей.

Домашнє завдання: Виписати з тексту образи-символи.
                                         6 клас
Тема уроку: Джек Лондон. «Жага до життя». Описи природи та їх роль у творі. Значення назви оповідання.

Закони природи у Джека Лондона суворі, але справедливі. Біда приходить тоді, коли людина відступає від цих законів, стає жадібною, прагне лише до наживи. Твори Джека Лондона відкрили американцям Північ. Він не тільки дав точні, яскраві і поетичні картини краю Білої Тиші, але й показав людей, які його населяли – індіанців, і білих, що прийшли у пошуках щастя.


Домашнє завдання: Виписати афоризми про цінність людського життя. Підготуватися до позакласного читання. Прочитати твори В.Короленко (за вибором).
Дистанційне навчання ( з01.02 по 03.02.2016р.)
                                     5 клас.
Тема уроку: Елеонор Портер. «Поліанна». Щирість, мужність і оптимізм героїні твору.

Головна героїня – маленька сирітка, яка володіє дивовижним талантом – нести світло і радість усім довкола. Оточуючих дивує щирість і наївність дівчинки, її незлопам’ятність,  балакучість, відкритість. Її головна зброя проти неласкового світу – це щире серце і радісний  дух. Поліанна дарує усім радість. Її гра в радість зігріває душу. Повість вчить нас  шукати позитив у темних проявах життя, вселяє віру в перемогу добра.


Домашнє завдання: Підготувати стислий переказ твору, скласти план твору.

воскресенье, 24 января 2016 г.

                                     11 клас
                Тема уроку: А.Камю. «Чума». Композиція і стиль твору.
Роман «Чума» створено у формі хроніки, яка об активно фіксує події. Здебільшого це опис подій та роздуми про них лікаря Ріє.  Це ще й роман – притча, тому має глибший, ніж хроніка, зміст, загальнолюдський   і«позачасовий» підтекст. Роман «Чума» - своєрідний авторський монолог, розбитий на окремі частини, озвучити які доручено різним персонажам, які по-різному висловлюють позиції авторського світогляду.
Домашнє завдання : Підготуватися до твору-роздуму за романом»Чума».
                   Тема уроку: Розвиток мовлення. Усний твір-роздум  за романом «Чума».
Запропоновані теми:  1.Відчуження людини й абсурдність буття в романі А.Камю «Чума».        2. Мотиви перестороги в романі А.Камю «Чума».
Тема чуми давно й широко використовується письменниками. Але А.Камю вирішив звернутися  до тієї теми в найбільш конкретному її значенні. Він переніс дію з дикого Середньовіччя в сучасне місто, туди, де «вже давно вона зникла». Та чи зникла? Опишіть ваше бачення цієї проблеми.

Домашнє завдання: Підготувати повідомлення про життя і творчість Е.Хемінгуея.
                        6 клас
Тема уроку: Джек Лондон. «Жага до життя». Проблеми життя і смерті, дружби й зрадництва у творі.
Ім я видатного американського письменника Джека Лондона пов язане із захоп лючими  оповіданнями про сильних та мужніх людей, що кидали виклики долі, боролися із суворою природою Півночі, виявляючи силу духу й мужності.
    Проблеми твору:Проблема людської гідності; життя і смерті; вірності у дружбі чи здатність зрадити ЇЇ; гуманізм у стосунках між людьми.
             Домашнє завдання: Переказувати оповідання «Жага до життя», дібра-ти цитати до образу головного героя.
             Тема уроку: Характеристика героїв твору.
Джек Лондон не дав імені своєму героєві, який утілює в собі узагальнений образ людини, що бореться за своє виживання й у двобої з природою відстоює право на існування.Герой переживає різні почуття, що стосується його фізичного й морального стану, та проявляє позитивні якості характеру.
             Риси характеру головного героя: сміливість, упертість,життєлюбність, мужність.
Домашнє завдання: Підготувати розповідь про героя і Білла. Пояснити назву твору.


                        Дістанційне   навчання.
                                    5 клас
Тема уроку: Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра». Провідні ідеї твору.
  Повість про Тома Сойєра ,не дивлячись на наявність в них невигаданих, життєвих фактів, зовсім не автобіографічна. Користуючись спогадами про своє дитинство, Марк Твен створив пригодрицькі книги, дія яких відбуваєть-ся,коли в Америці ще прцвітала работоргівля.                                                            На долю Тома Сойєра випадає багато пригод, серед них і небезпечних.Але він разом зі своїм другом Геком з честю виходить зі всіх небезпечних ситуацій
       Провідні ідеї твору:  утвердження сили дружби,кохання,людяності;                  уславлення сили духу,оптимістичного світобачення; засудження жорстокості, зла у світі дорослих.
        Домашнє завдання:Дочитати твір, вміти його аналізувати,характеризува-ти героїв, висловлювати свої думки та враження.           

 Тема уроку: Розвиток мовлення. Складання простого плану до розділу повісті.
                        План до розділу повісті «Чудовий маляр».
1.     Том із ведром.
2.     Смуток хлопця.
3.     Зустріч з Беном Роджерсом.
4.     Вигадливий Том.
5.     Вдаваний захват Тома від роботи.
6.     Бен не втримався від бажання пофарбувати.
7.     Хитрість Тома.
8.     Недогадливі хлопці.
9.     Цікаве правило Тома.

Домашнє завдання: Виписати цитати до образу Гека Фінна.Намалювати ілюстрацію до епізоду,що сподобався.