воскресенье, 31 января 2016 г.

Тема уроку: Пошук головним героєм (Петро  Попельський) свого місця у світі (повість В.Короленка «Сліпий музикант»).
Мета: допомогти учням зрозуміти внутрішній світ головного  героя повісті «Сліпий музикант», його духовні пошуки; розвивати в учнів логічне мислення, навички переказу, аналізу прозового тексту. Сприяти формуванню стійких морально-етичних переконань школярів.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь, навичок.
Обладнання: підручник, тексти повісті В.Короленка» Сліпий музикант», фрагмент (на вибір учителя) з фільму «Сліпий музикант» (1960р), мультимедійний проектор.
                           Хід уроку.
І.  Оголошення  теми уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання:
1 група: визначити жанр твору (робота зі словником літературних термінів)- повість,етюд. (ПОВІСТЬ– епічний прозовий твір,який характеризується однолінійним сюжетом. ЕТЮД- з фр.- вивчення, дослідження. Література - невеликий за обсягом твір, в якому автор подає конкретну картину, фіксує момент вихоплений з життя, відтворює внутрішній стан людини, нерідко на тлі співзвучного пейзажу.)
За жанром «Сліпий музикант» - це повість. Цікаво, що сам В.Короленко в підзаголовку визначив жанр твору як «етюд». У своїй повісті письменник досліджує ставлення до особистості з обмеженими фізичними можливостями – сліпого.
2 група: визначити тему та ідею твору.
Тема:  духовне випробування особистості, яка має знайти саму себе,сенс свого існування серед людей.
Ідея:Наполеглива праця,підтримка рідних і друзів може здолати будь-які перешкоди,подолати навіть таку жахливу ваду, як сліпота.
3 група: розкрити сюжет твору.
Сюжет твору включає в собі як би дві оповіді:
1 – про те,як сліпий хлопчик тягнеться до світу, життя;
2 – історія про те, як сліпий хлопчик подолав в себе пасивне страждання, знайшов місто в житті і зміг виховати в себе бажання допомогти людям.
ІІІ. Сприйняття нового матеріалу.
Слово вчителя: Для кожної людини в свій час встає питання про відношення до світу,до юдей. Світ навколо нас великий,є багато шляхів, і майбутнє людини залежить від вибраного шляху. Життя вимагає від кожного з нас не тільки виживати, а й відповідальності. І коли ти вибираєш цей шлях, можеш іти далі. А як бути тому, кому цей шлях невідомий – сліпому? І про це сьогодні на уроці піде мова Головні питання, які поставив автор у своєї повісті –    Для чого створена людина? –Чи здатна особистість чинити супротив обставинам? –Як  їй стати щасливою?
Короленко писав: «Людина створена для щастя, як птах для польоту» (тільки щастя не завжди створене для неї).                                 Проблему щастя вирішує письменник у своїй повісті «Сліпий музикант», яка побачила світ у 1886 році, дія відбувається на заході України.
Бесіда : Розглянемо життєвий шлях головного героя повісті –Петра Попельського, який народився сліпим. Багато буде залежить від людей, які його оточують, від уміння простягнути руку допомоги. 
1 етап – шлях пізнання світу (Перший контакт зі світом природи відбувається у хлопчика приблизно у 3 роки) – Робота з текстом. 1гл.підз.6.  Описи весни.
-         Як відбувається це пізнання світу?  (боязко, прислуховується, простягає руки прижимається до матері)
-         Яке почуття викликає цей світ?  (Страх,цікавість)
Але йому пощастило. Були люди,які приймали участь у долі хлопчика.  Це мама і дядько Максим.
-         В якій атмосфері зростав хлопчик?  (В атмосфері любові. Мама дарувала йому ніжність,тепло, дядько –мужність.)
-         Що відомо про дядька Максима? Чим вони схожі з хлопчиком? (Старий воїн. Вони обоє мали вади: племінник був сліпий, а дядько не мав ноги).
-          Як ви думаєте,яку роль відіграв дядько Максим у вихованні Петра? ( Він вносив «чоловіче» начало, без якого Петро виріс би,наче «теплична рослина», і замкнувся б у собі.)
-         Поряд з ним були  ще люди, які любили хлопчика. Назвіть їх.
-         Евеліна, Йохим.    -  Виразне читання епізоду «Зустріч Петра з Евеліною.                                                                                               Бесіда:
-         Що найбільше вразило хлопчика в новій знайомій? (Приємний і спокійний голос.)
-         Як відреагувала Евеліна на звістку про сліпоту хлопчика? (Вона розплакалася)
-         Яку роль відіграла Евеліна в житті Петра? (Вона стала ангелом-охоронцем,а пізніше коханою,дружиною,матір ю його сина).
-         Який талант мав Петрусь? ( Талант до музики)
-         Хто розвиває талант хлопчика?  ( Простий селянин Йохим, який грає на сопілці).
Здавалося все добре. Але дядько Максим знайомить його з іншими людьми Це брати Ставрученки , сліпі бандуристи і  сліпий дзвонар. Дядько Максим прагнув показати світ набагато ширший, ніж той,який міг уявити хлопчик. Дядько хотів подолати замкнутість хлопчика.

Робота по групах.
·       Розповідь про зустріч з братами Ставрученками (зачитати опис з тексту)
·       Розповідь зі сліпими бандуристами (зачитати опис з тексту). Петрусь дізнається про інший світ. Він відчуває себе чужим. Він погружається в своє нещастя. Цей світ йому невідомий. Захоче цей світ прийняти його? Його мучило відчуття своєї неповноцінності, викликаної сліпотою. Петро замкнувся в собі.
·       Розповідь про зустріч із дзвонарем.                                                                          
У Петра з явилася думка,що доля сліпих  - зло й образа. У нього почалася душевна криза.
Бесіда.
-         Що говорить дядько Максим? (Дядько розкриває всю глибину людських страждань, він пояснює ,що особисті нещастя ніщо зі стражданнями народу).
Учитель: Герой  отримує моральний урок. Слова дядька Максима вносять  ясність у думки Петра. І він робить вибір -  іде зі сліпими співцями на чолі з Кандибою.
-         Що дала Петрові подорож зі сліпими співцями? ( Петро побачив і пережив голод, холод, злидні, приниження, тобто герой побачив справжнє горе, що було набагато страшнішим за його недугу).
-         Як змінився Петро після пережитого під час мандрівки? ( Він вийшов із кризи)
Учитель:
На зміну злобі приходе бажання допомогти людям. Петро повертається додому. Петро знаходить сили в музиці, спочатку в народній,а потім оволодіває висотами класичної музики. Музика може впливати на людей, може розповідати про головне в житті. Повість закінчується концертом, де ми бачимо Петра впевненим, сильним.
-         Що ж допомогло Петру повернутися до повноцінного життя?    (Любов близьких, милосердна участь,особиста воля)

   - Повернемося до початку уроку : Для чого створена людина?                         - Чи здатна особистість чинити супротив обставинам?   - Як стати їй щасливою?
Щастя кожен з нас розуміє по-своєму. Складовими щастя люди називають роботу, гроші, родину, кохання, карєру та багато інших речей. Для Петра Попельського щастя полягає в тому,що він знайшов у собі сили перебороти себе, здолати обставини, повязані зі сліпотою. Герой дійсно повірив, що побачив реальне життя, пізнав його і зміг подарувати своє мистецтво людям.  «Так , він прозрів… і зуміє нагадати щасливим про нещасних».
Домашнє завдання: Підготувати відповіді на запитання:
-         Яке значення має музика у житті людини? ( 1гр.)
-         Які образи української культури присутні на сторінках повісті?(2гр.)
-         Знайти у тексті повісті епізоди,присвячені музиці. (3гр).                 


1 комментарий:

  1. sega mega drive classic collection gold edition matchpoint matchpoint 메리트카지노 메리트카지노 462The Ultimate Guide to Online Gambling in Japan

    ОтветитьУдалить